Najdôležitejší zdroj príjmu VÚC sú tzv. podielové dane. Podielové dane sú dane všetkých fyzických osôb, ktoré sa vyberú na území SR. V praxi to znamená, že každý zamestnanec a živnostník, ktorý odvedie štátu dane z príjmu sa rozdelia medzi obce a kraje. Štát si z týchto daní nenechá nič. 70% ide obciam a 30% krajom.
Do tohto momentu je všetko v poriadku. Problém nastáva pri rozdelení vybraných daní medzi jednotlivé obce a kraje. Obciam sa teraz nebudem venovať. Upriamim pozornosť na kraje (VÚC).
Štát (my všetci) sa rozhodol, že všetky dane určené pre kraje rozdelí podľa vzorca. Vzorec (aj keď vyzerá hrozivo) má jednoduché parametre, podľa ktorých sa spravodlivo rozdeľujú vybrané dane medzi jednotlivé kraje. Parametrami sú počet obyvateľov, počet mladých, počet seniorov, rozloha územia, hustota osídlenia a dĺžka km ciest v správe krajov. Jednotlivým parametrom sa ešte pridala dôležitosť, tzn. najdôležitejší parameter je počet seniorov a dĺžka ciest v správe kraja. Na tomto je všeobecná zhoda a síce môžeme polemizovať, či jednotlivé parametre nezmeniť, alebo nezmeniť ich dôležitosť, ale v podstate sa jedná o spravodlivé rozdelenie medzi jednotlivé kraje.
Na základe tohto vzorca by jednotlivé kraje dostali nasledovný objem financií za posledné štyri roky (mil. €):
Dostali však nasledovné financie (mil €):
Rozdiel je úplne evidentný! Bystrici, Prešovu a Košiciam sa zobralo 82 miliónov a darovalo sa to Bratislave! Prečo? Tzv. koeficient horizontálneho vyrovnávania.
Vo vyspelej Európe sa používa koeficient horizontálneho vyrovnávania na vyrovnanie finančných príjmov slabších regiónov na úkor bohatších regiónov. Tzn. viac financií ide slabým na úkor silných. Touto logikou sa majú vyrovnávať regionálne rozdiely. Platilo to aj na Slovensku do roku 2015.
Od roku 2015 však na Slovensku ideme opačnou logikou. Chudobné regióny prispievajú najbohatšiemu regiónu. A pokiaľ sa nič neurobí, tak najbližších päť rokov prispejú tri najchudobnejšie regióny na Bratislavu viac ako 100 mil. EUR.
Čo sa s tým dá robiť?
Takmer okamžite by mali župani Lunter, Majerský a Trnka vyvolať rokovanie s vládou a ministrom financií na zmene legislatívy pri rozdeľovaní podielových daní so zrušením horizontálneho koeficientu. Takmer okamžite by mal liberálny župan Droba podporiť uvedených županov v nastolení spravodlivého rozdelenia podielových daní. Ostatné kraje na to budú plus-mínus rovnako.
Zároveň apelujem na župných poslancov, aby v tejto veci podporili svojich županov a vyzvali ich k činom, lebo 100 mil. v rozpočtoch troch najchudobnejších krajov je potrebných ako soľ.
Miroslav Seget
analytik Inštitútu regionálnej politiky
Slovensko by sa malo vážne zaoberať s investíciou... ...
Nuž ale zdravý sedliacky rozum hovorí,že ...
Práve mu ich zatelefonovali, pozri, ešte má ...
Šašo, ktorý sa odfotí s mobilčekom na uchu, ...
kupil veštecku guľu na rynku v košicoch od ...
Celá debata | RSS tejto debaty